Co warto wiedzieć o rowerach – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Dodaj do ulubionych
Dodaj do ulubionych

Opis

Rowery elektryczne coraz częściej stają się popularnym środkiem do transportu. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze i pytania, które mogą cię nurtować przed lub po zakupie tego świetnego sprzętu. Czytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Czy rowery elektryczne są ciężkie?

Rowery elektryczne są często cięższe od rowerów nieelektrycznych, ponieważ posiadają silnik, baterię i sterownik montowany na kierownicy, co zwiększa ich wagę. Zawsze warto sprawdzić wagę, zwłaszcza jeśli spodziewasz się, że będziesz musiał podnosić i przenosić rower lub chcesz go przewozić w pojeździe. Typowa waga roweru elektrycznego wynosi ponad 20 kg. Jednak wraz z rozwojem technologii rowery elektryczne stają się coraz lżejsze, a najlżejsze z nich ważą obecnie około 14 kg. Waga różni się w zależności od modelu roweru elektrycznego, ponieważ niektóre z nich mają różne rodzaje silników i baterii.

Im większa moc wymagana w rowerze elektrycznym, tym będzie on cięższy (np. rowery eMTB lub e-cargo). Jednak rowery szosowe często pozostają lżejsze. Wraz z postępem technologicznym rowery elektryczne stają się coraz smuklejsze i lżejsze – nie różnią się od rowerów z pedałami.

Czy rowery elektryczne są wodoodporne? Większość rowerów elektrycznych nie jest całkowicie wodoodporna. Można na nich jeździć w deszczu, ale nie powinno się na nich jeździć w strumieniach. Należy również zachować ostrożność podczas czyszczenia roweru elektrycznego, zwłaszcza jeśli używamy węża elektrycznego i nie kierujemy strumienia na żaden z punktów przyłączeniowych.

Czy rower elektryczny może pokonywać wzniesienia? Rowery elektryczne doskonale nadają się do pokonywania wzniesień, ponieważ zapewniają dodatkową moc, która pomaga wjechać na szczyt. Nadal jednak wymagają od Ciebie pewnego wysiłku. Często są one wyposażone w hydrauliczne hamulce tarczowe. Są one bardziej wydajne niż zwykłe hamulce obręczowe, więc pamiętaj, że jeśli mocno pociągniesz za hamulce, zatrzymasz się bardzo szybko. Zatrzymasz się bardzo szybko.

Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do zasięgu – o ile nie jeździsz turystycznie, większość ludzi uważa, że rower jest w stanie przejechać więcej niż potrzebujesz (poza bardzo tanimi rowerami o niskim zasięgu).

Jak daleko może dojechać rower elektryczny?

Jest wiele czynników, które mają na to wpływ, takich jak wzniesienia, wiatr i to, jak mocno pedałujesz. Zależy to również od ilości używanego wspomagania. Jeśli rower jest ustawiony na tryb Eco, można przejechać 40-50 mil na pełnej baterii. Jeśli używasz trybu Turbo, dystans ten może zostać zredukowany do około 30 mil.

Jak długo wytrzyma bateria w rowerze elektrycznym?

Baterie mogą wytrzymać od 25 do 100 mil, w zależności od ustawień, z jakimi jeździsz, czy bateria jest w pełni naładowana i jaka jest jej moc. Należy pamiętać, że w większości rowerów elektrycznych baterie nie ładują się podczas jazdy – są one znacznie bardziej wydajne niż kiedyś, więc nie jest to konieczne. Zamiast tego należy ładować baterię pomiędzy kolejnymi jazdami.

A jeśli bateria rozładuje się podczas jazdy? Po prostu pedałuj, tak jak w przypadku normalnego roweru. Jazda na rowerze może być jednak trudniejsza, więc należy być na to przygotowanym. Można też być przygotowanym, nosząc ze sobą ładowarkę podczas podróży.

Jak naładować baterię w rowerze elektrycznym?

Baterie lepiej ładować w pomieszczeniach zamkniętych, w ciepłym i suchym miejscu z dobrą wentylacją. Ładowanie może trwać od 3 do 10 godzin, w zależności od modelu. Publiczne punkty ładowania są zainstalowane w całej Wielkiej Brytanii, więc szukaj ich, aby naładować baterię w trakcie jazdy.

Jak szybki jest e-bike?

Ponieważ prędkości są ograniczone prawnie, funkcja boost wyłącza się przy prędkości 15mph (Wielka Brytania i ROI), ale możesz zwiększyć prędkość pedałując szybciej! Chociaż rowery elektryczne mogą osiągać dość wysokie prędkości, nie chodzi o wyższą prędkość maksymalną, ale o wyższą średnią prędkość podczas podróży. Silnik wspomaga rower, gdy jazda może być wolniejsza: na przykład podczas jazdy pod górę, jazdy z wiatrem i na długich dystansach.

Czy mogę zmienić, w jakim stopniu silnik pomaga mi w rowerze elektrycznym? Silniki mogą być umieszczone w piastach kół (napęd w piaście) lub w dolnym wsporniku. Mogą one oferować różne wrażenia z jazdy, przy czym napędy we wsporniku dolnym są bardziej czułe. W zależności od modelu roweru elektrycznego dostępne są różne poziomy wspomagania. Często jednak można zmienić stopień, w jakim silnik napędza rower, a także użyć przycisku “boost”, aby uzyskać dodatkowy impuls.

Czy rowery elektryczne mają biegi?

Większość rowerów elektrycznych posiada biegi, które obsługuje się za pomocą dźwigni na kierownicy w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłego roweru. Aby płynnie zmieniać biegi, wystarczy pedałować, przesuwając biegi za pomocą dźwigni na kierownicy. W przypadku rowerów, w których nie zastosowano systemu zmiany biegów za pomocą przerzutek, należy zwolnić nacisk na pedały i lekko się cofnąć.

Ile kosztuje rower elektryczny?

Cena roweru elektrycznego może się różnić w zależności od specyfikacji, których potrzebujesz. Zazwyczaj ceny zaczynają się od £700 do £1,000. Rowery elektryczne z najwyższej półki mogą kosztować ponad 10 000 funtów, ale rowery ze średniej półki, od 1 500 do 3 000 funtów, są zwykle świetnym wyborem dla większości ludzi. Pamiętaj, że jest więcej do rozważenia niż tylko koszt początkowy. Baterie trzeba będzie wymieniać co kilka lat, a to może kosztować kilkaset funtów.

Konserwacja roweru pozwoli utrzymać go w lepszym stanie na dłuższą metę, ale zalecany coroczny przegląd techniczny może być kosztem, który należy uwzględnić. Oczywiście rowery elektryczne wykorzystują energię elektryczną do ładowania, więc rachunki za prąd mogą nieznacznie wzrosnąć, ale wiele osób uważa, że jest to niewielka kwota.

Na koniec należy wykupić ubezpieczenie roweru i zapłacić za dobrej jakości osprzęt zabezpieczający, który zapewni bezpieczeństwo roweru. Opcje ubezpieczeniowe obejmują specjalistyczne ubezpieczenie, które może być drogie, lub dodanie roweru do ubezpieczenia domu (należy uważać na zakres ubezpieczenia). Polisy ubezpieczeniowe często zawierają również wymagania dotyczące miejsca i sposobu zabezpieczenia roweru w domu oraz rodzaju wymaganego zapięcia rowerowego. Dlatego przed zakupem nowego roweru warto rozważyć koszt ubezpieczenia. Zobacz na https://mtbs.cz/clanek/roadshow-elektrokol-forbikes/kategorie/vystavy-a-veletrhy/rubrika/bike-technika#.YY_2f2DMJPY

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Co warto wiedzieć o rowerach – odpowiedzi na najważniejsze pytania”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.