Opis
Jak bardzo codzienne nawyki, takie jak dieta i ćwiczenia fizyczne, wpływają na ryzyko zachorowania na raka? Więcej niż myślisz. Badania wykazały, że zła dieta i brak aktywności to kluczowe czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dobrą wiadomością jest to, że możesz coś z tym zrobić.
Oprócz rzucenia palenia, niektóre z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, to:
• Osiągaj i utrzymuj prawidłową wagę przez całe życie.
• Regularnie bądź aktywny fizycznie.
• Przestrzegaj zdrowych nawyków żywieniowych w każdym wieku.
• Unikaj lub ograniczaj alkohol.
Dowody na to są mocne. Światowy Fundusz Badań nad Rakiem szacuje, że co najmniej 18% wszystkich nowotworów diagnozowanych w USA jest związanych z otyłością ciała, brakiem aktywności fizycznej, spożywaniem alkoholu i/lub złym odżywianiem, a zatem można im zapobiegać.
Kontroluj swoją wagę
Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko raka i innych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko kilku nowotworów, w tym raka piersi (u kobiet po menopauzie), okrężnicy i odbytnicy, endometrium (wyściółki macicy), przełyku, trzustki, wątroby i nerek, a także kilku innych .
Nadwaga może na wiele sposobów zwiększać ryzyko raka. Jednym z głównych sposobów jest to, że nadwaga powoduje, że organizm wytwarza i krąży więcej estrogenu i insuliny, hormonów, które mogą stymulować wzrost raka.
Co to jest zdrowa waga?Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy Twoja waga jest zdrowa, jest sprawdzenie wskaźnika masy ciała (BMI), wyniku opartego na relacji między wzrostem a wagą. Skorzystaj z naszego prostego internetowego kalkulatora BMI, aby sprawdzić swój wynik.Większość ludzi ma normalną wagę, jeśli ich BMI jest poniżej 25.
Zapytaj swojego lekarza, co oznacza twój wskaźnik BMI i jakie działania (jeśli w ogóle) powinieneś podjąć.
Jeśli próbujesz kontrolować swoją wagę, dobrym pierwszym krokiem jest obserwowanie wielkości porcji, zwłaszcza żywności o wysokiej zawartości kalorii, tłuszczu i dodanych cukrów. Staraj się także ograniczać spożycie wysokokalorycznych pokarmów i napojów. Spróbuj zapisać, co i ile jesz i pijesz przez tydzień, a następnie zobacz, gdzie możesz zmniejszyć porcje, niektóre niezbyt zdrowe potrawy i napoje lub jedno i drugie!Dla osób z nadwagą lub otyłością utrata nawet niewielkiej masy ciała ma korzyści zdrowotne i jest dobrym punktem wyjścia.
Poruszaj się więcej i siadaj mniej
Obserwowanie, ile jesz, pomoże Ci kontrolować wagę. Drugim kluczem jest większa aktywność fizyczna. Bycie aktywnym może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, pomagając w kontroli wagi. Może również pomóc poprawić poziom hormonów i sposób działania układu odpornościowego.
Więcej dobrych wiadomości – aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy! Więc chwyć buty sportowe i ruszaj za drzwi!Najnowsze zalecenia dla dorosłych wymagają 150-300 minut umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut intensywnej aktywności tygodniowo lub kombinacji tych dwóch. Idealne jest osiągnięcie lub przekroczenie górnego limitu 300 minut. W przypadku dzieci zaleca się co najmniej 60 minut aktywności o umiarkowanej lub intensywnej intensywności każdego dnia.
• Umiarkowane aktywności to takie, które sprawiają, że oddychasz tak ciężko, jak podczas energicznego spaceru.
Obejmuje to takie rzeczy jak spacery, jazda na rowerze, a nawet prace domowe i ogrodnictwo.
• Energiczne ćwiczenia powodują, że używasz dużych grup mięśni i przyspieszasz bicie serca, oddychasz szybciej i głębiej, a także pocisz się.
Ważne jest również ograniczenie siedzących zachowań, takich jak siedzenie, leżenie, oglądanie telewizji lub patrzenie na telefon lub komputer.Bycie bardziej aktywnym fizycznie niż zwykle, bez względu na poziom aktywności, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.Postępuj zgodnie ze zdrowym nawykiem żywieniowym
Zdrowe odżywianie jest ważnym elementem poprawy zdrowia i zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.
Przyjrzyj się uważnie temu, co zwykle jesz każdego dnia, i spróbuj stworzyć plan zdrowej diety dla siebie i swojej rodziny.
Zdrowe odżywianie obejmuje…
• Pokarmy bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze
• Pokarmy, które nie są wysokokaloryczne i pomagają osiągnąć i utrzymać zdrową wagę ciała
• Kolorowa różnorodność warzyw – ciemnozielona, czerwona i pomarańczowa
• Fasola bogata w błonnik i groch
• Kolorowa różnorodność owoców
• Produkty pełnoziarniste (w chlebie, makaronie itp.) i brązowy ryż
Zdrowy schemat żywienia ogranicza lub nie obejmuje…
• Czerwone mięso, takie jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina
• Przetworzone mięso, takie jak bekon, kiełbasa, mielonka i hot-dogi
• Napoje słodzone cukrem, w tym napoje bezalkoholowe, napoje dla sportowców i napoje owocowe
• Żywność wysoko przetworzona i rafinowane produkty zbożowe
Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania
• Wypełnij większość talerza kolorowymi warzywami i owocami, fasolą i produktami pełnoziarnistymi.
• Wybieraj ryby, drób lub fasolę jako główne źródła białka zamiast czerwonego mięsa lub przetworów mięsnych.
• Jeśli jesz czerwone lub przetworzone mięso, jedz mniejsze porcje.
Zobacz więcej na stronie internetowej https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/wspolnie-dla-zdrowia-zaproszenie-na-debate,7378.html
Recenzje
Na razie nie ma opinii o produkcie.